Moc herbatki z kwiatów lipy

Ostatnio na nowo odkryłam napar z lipy. Picie herbatki z samego kwiatostanu lipy jest wyjątkowo relaksujące, bowiem sam zapach lipy jest zapachem bardzo przyjemnym i kojącym. Kojarzy się on z lipcowymi, ciepłymi wieczorami, początkiem wakacji.

O napotnym działaniu herbatki z lipy wiedziały już nasze babcie – czerpiąc z ich doświadczenia oraz aktualnej wiedzy o ziołolecznictwie wiemy, że napar z lipy ma właściwości przeciwgorączkowe i rozgrzewające. 
Łagodzi ból gardła i zmniejsza dolegliwości podczas anginy, grypy i zapalenia oskrzeli. Substancje śluzowe zawarte w kwiatach lipy łagodzą kaszel i chrypę, a liście mają działanie wykrztuśne oraz przeciwzapalne. 

Czytaj dalej

Chińska metoda zaparzania herbaty

Gongfu Cha to rodzaj chińskiej ceremonii parzenia herbaty. Polega ono na parzeniu dużej ilości liści w małym naczyniu stosunkowo niewielką ilością wody, przez co czas parzenia musi być bardzo krótki, za to może ono być powtarzane wielokrotnie. Termin dosłownie oznacza „umiejętne robienie herbaty”. 

Ten sposób parzenia został zapoczątkowany w Fujianie i regionie Chaoshan we wschodnim Guangdong . Obecnie podejście to jest powszechnie stosowane przez koneserów herbaty jako sposób na maksymalne wydobycie walorów smakowych herbaty, zwłaszcza tej delikatniejszej. 

Czytaj dalej