O kawie specialty (czyli ziarnach najwyższej jakości, które podczas oceny otrzymały od ekspertów ponad 80 na 100 punktów) słyszy się coraz częściej i bardzo się z tego powodu cieszymy! Jest jednak jeszcze jedno pojęcie, które chcielibyśmy przybliżyć wszystkim miłośnikom najpopularniejszego napoju świata – jest nim microlot.
Microlot to wyjątkowa odmiana kawy specialty. Niektórzy mówią że to niszowa kawa w – i tak już niszowej – odmianie. Na czym polega ta „niszowość”? Najlepiej zobrazować to na prostym przykładzie: wyobraźmy sobie, że w naszym sadzie kilka drzew daje owoce fenomenalne, o wiele lepsze od innych – może tak być dlatego, że są położone w lepszym miejscu, mają więcej cienia lub są bliżej wody. Jeżeli odkrywamy takie owoce i traktujemy je szczególnie, otrzymujemy małą partię (po angielsku lot) zbiorów, które mogą osiągnąć o wiele większą cenę i które po prostu smakują lepiej.
Chodzi zatem o to, że owoce i ziarna kawy z tego jednego konkretnego miejsca są wyraźnie lepsze od tych z całej reszty plantacji. Zadaniem plantatora jest odkrycie tych „szczęśliwych” owoców, doglądanie ich na każdym etapie produkcji i sprzedaż w małej ilości. Ale – żeby nie było nam zbyt łatwo – nie każda mała paczuszka kawy specialty może być nazwana microlotem.
Czym wobec tego jest a czym nie jest microlot? Ten termin dotyczy kawy mającej specjalne, wyjątkowe właściwości, która jest importowana w małych ilościach, ponieważ jest produkowana w bardzo małych ilościach (od kilku do kilkudziesięciu worków kawy rocznie). Nie jest to na pewno „regularna” kawa pakowana w małe opakowania i tak też sprzedawana. Microlot może za to pochodzić z tej samej plantacji, na której produkowane są inne kawy, ale jego cena wynika z tego, że był traktowany ze szczególną pieczołowitością.
Gdzie znaleźć tak wyjątkową kawę? Na pewno na pomoc przyjdą nam małe palarnie i specjalistyczne sklepy stacjonarne i internetowe. W trakcie importu każda partia kawy powinna posiadać specjalną etykietę z informacją o tym jaki procent całości uprawy stanowiły microloty. Na opakowaniu (zawierającym na przykład 150 gramów ziaren), które kupujemy, powinien być numer partii oraz dokładny opis profilu smakowego – nie zdziwmy się, jeśli nuty smakowe będą opisane jako podobne do mandarynki, kokosowego rumu, orzechów, czekolady, a nawet… pomidorów.
Kosztowanie wyjątkowej kawy z microlotu – zaparzonej czy to w ekspresie, czy w alternatywach – to prawdziwa przygoda, dlatego jeśli natkniecie się gdzieś na opakowanie z tą nazwą, nie wahajcie się spróbować.